Bir Köy Var Uzakta: Aslında Çok Yakında – Matematik Köyü

Bir köy var uzakta. Aslında çok yakında. Matematik köyü…

Matematik şüphesiz hepimizin hayatını şekillendiren bir bilim dalı olmuştur. Çoğu insan matematikten nefret ederken ve matematik sözcüğünü her duyduğunda tiksinirken, sadece özel kişiler matematiği duyunca parlamaktadır. Peki ya siz?

Matematik, hayatın her yerindedir sözcüğünü hepimiz yıllarca duyduk. Ama bir çoğumuz bir türlü göremedik. Millet olarak, yıllarca matematikten çektik, matematik dersinden nefret ettik ve çekindik. Gerek okul sınavlarında, gerek uluslararası sınavlarda her zaman en düşük ortalama bu bilim dalından gelmektedir.

TYT, AYT, KPSS, PISA gibi birçok sınav sonucuna bakarak karalar bağlarken 2007 yılında birisi çıktı ve sürekli gülümseyen yüzüyle matematiğe bakış açımızı değiştirdi. Kitaplara hapsederek korkulan formül duvarlarıyla ördüğümüz dünyanın içinde küçücük bir köy inşa etti. Bu köyde sadece matematik konuşulmaktadır. Her ne kadar kendisi bir profesör olsa da biz ona köyümüzün mimari demekteyiz.

O kişiyi hepimiz tanıyoruz. Ali Nesin. Elbette Ali Nesin yalnız değildi. Ona inanan ve bir onun kadar hevesli olan koca yürekli insanlar da vardı onun yanında. Yürekleri kocaman olan bu yardımsever insanlar Ali Nesin’e yardım ederek bu muhteşem köyün inşa edilmesini sağladı.

Ali Nesin bu köyü şu sözleriyle anlatmıştır.

Şirince köyünün 1 km uzağında, dağ başında ve mutlak bir ıssızlık içinde, yemyeşil bir ortamda, 7’den 70’e herkesin her seviyede matematik, sanat ve felsefe yaptığı, öğrendiği, öğrettiği ve düşündüğü, Nesin Vakfı’na ait 30 dönümlük bir köy…

Matematik Köyü

Entelektüel çevrenin ve bilim çevresinin çok yakından ilgilendiği matematik köyü, sadece yurt içerisinde değil, aynı zamanda da yurt dışında da dikkatleri üzerine çekmiştir. Nasıl çekmesin ki? İlk defa dünyada ilk defa böyle bir şey oluyor. Daha öncelerinde hiç bu kadar matematiğe önem verilmemişti.

Matematik Köyü
Kaynak: ArtFullLive

Bu köy, neredeyse hiçbir popüler kültürü özünde barındırmayan, insanları sadece düşünmeye yönelten bir bilim dalını, bu denli ilgi çekici hale getirmek oldukça saygı duyulası ve yaratıcı bir eser olmuştur.

Bu şaheserin kurucusu olan Ali Nesin birçok insanın hayal ettiği bir öğretim geçmişine sahip olmuş ama asla ezberci olmamıştır. Kendisi her zaman aklını göz önünde tutmuş ve sınırlarını zorlayarak sorgulamıştır.

O bu durumu kendisi “her zaman bir başkasının mümkün olduğunu kabul ediyorum” diyerek özetlemiştir. Her ne kadar bu tarz bir insan olsa da Ali Nesin, bir türlü kimseye yaranamamaktadır. Kendisi herhangi bir parti veya siyasi bir görüşe sahip değildir.

Ali Nesin üretime ve paylaşıma inanmaktadır. Sahip olduğu tüm malvarlığını bu büyük projenin hayata geçirilmesini sağlayan Nesin Vakfı’na bağışlamıştır. O hayatı boyunca tek bir amaç için yaşamıştır. Ve yaşamaya devam etmektedir.

Onun tek derdi, ülkesinde düşünen ve sorgulayan gençler yetiştirmektir. Bu amacının başarılı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çünkü her yıl 13 bine yakın genç matematik köyüne akın etmektedir.

Bu çok güzel bir haber.

Nesin Vakfı

Babası Aziz Nesin, bundan birkaç yıl önce Nesin Vakfı projesini hayata sürmüştür. Bu vakıf çok kısa bir sürede büyük ilgi görmüş ve büyük katkılar almıştır. Bu vakıf halkın desteğiyle ayakta durmaktadır. Ali Nesin bu durumu bizlere şöyle aktarmıştır:

Varından değil, yoğundan veren.

Nesin Vakfında her yıl, eğitim olanaklarından yoksun 40’ın üzerinde çocuk ve genç; tükettiğinden çok üreten, toplumsal sorumluluğu olan, öz güvenli ve öz verili, kendini sürekli geliştiren, kendine ve dünyaya eleştirel gözle bakan, topluma yararlı bireyler olarak yetiştirilmektedir.

Ali Nesin’in bu çabaları 2018 yılında Uluslararası Matematikçiler Birliği tarafından takdir edilerek kendisine 2018 Leelavati Ödülü verilmiştir.

Artık sizlerinde matematikten korkmadığını düşünüyoruz. Hala korkmaya devam ediyorsanız adresiniz belli. Matematik Köyü.

Kaynakça

Matematiksel.org, Matematik Köyü – Kim Korkar Matematikten?, 31.10.2018, Alınma Tarihi: 06.04.2020, Alınma Yeri: Matematiksel

nesinkoyleri.org

Reklamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir