İlk Uygarlıklar : Babiller

Mezopotamya da birçok devlet kurulmuştur. Bunlar arasında en önemli olanlardan bir tanesi de Babil devletleridir. Mezopotamya içerisinde yer alan ilk çağ devletleri eğitimimizde sizlere bu bölümde Babil devletinden bahsedeceğiz. İşte Babil devleti.

Babiller milattan önce 1894 yılında Babil etrafında kurulmuş, Sümer ve Akad topraklarını da içeren / kapsayan bir imparatorluktur. Babil devletinin merkezi günümüz Irak’ın El Hilla kasabasıdır. Babil devleti içerisinde yaygın olarak Akadca konuşulmaktaydı. Bunun haricinde dini olarak da Sümerce konuşulmaktaydı. İlerleyen zamanlarda ise Aramice geçer dil olmuştur.

Babil devleti başlangıçta Akad devleti topraklarında güçsüz bir şehir devletiydi. Dönemin şehir devleti hükümdarı olan Hammurabi ile birlikte yükselişe geçmiş kısa bir süre sonra da bağımsızlığını kazanarak Babil devleti kurulmuştur. Nippur kutsal şehir olarak kabul edilmiştir. Hammurabi öldükten sonra yerine geçen oğlu devleti iyi yönetememiştir. Bir müddet sonra devlet Asur, Kassit ve Elamlar tarafından işgal edilmiştir.

İkinci Bir Devlet

Babiller bir müddet sonra yeniden birleşmiş ve İkinci Babil Devletini kurmuşlardır. Keldani Nebupolasser önderliğinde bağımsızlığını kazanan ikinci devlet Ahameniş, Seleukos, Roma ve Sasaniler tarafından işgale uğramıştır. Ve ardında da yıkılmışlardır.

Birinci Babil Devleti ve Hammurabi

Birinci Babil devletinin en ünlü lideri Hammurabi’dir. Hammurabi döneminde topraklar genişlemiştir. Hammurabi daha çok koymuş olduğu anayasa ve kanunlar ile bilinmektedir. Hammurabi’nin koymuş olduğu kanunlar kısasa kısas şeklindeydi. Örneğin siz birinin dişini kırmış iseniz sizin de dişiniz kırılıyordu.

Tarım, Ticaret ve Din

Babiller çok tanrı inancına sahip bir ulustu. Toplamda 1000 adet tanrıları vardı. Tarım ve ticaretle uğraşan Babil devleti zamanla zenginleşmiş ve diğer devletlerin dikkatini çekmiştir. Babiller’in en çok bilinmesini sağlayan olaylardan birisi ise Yahudi devletini yıkmaları ve Yahudileri Filistin ve çevresinden kovmasıdır.

Babil Kulesi, Babil’in Asma Bahçeleri ve İştar Kapısı

Babiller denilince akla Babil kulesi ve Babil’in asma bahçeleri gelmektedir. Babil’in Asma Bahçeleri dünyanın yedi harikası arasında gösterilmiştir. Babil Kulesi ise Tanrıya ulaşmak amacıyla yapılmış bir kuledir. Babil Kulesi benzeri bir kuleye Tevrat ve Kuranda da rastlanılmıştır. Tevrat ve Kuranda Firavunun Musa ile dalga geçmek istediği için kule yaptırdığı belirtilmiştir.

İştar Kapısı

İştar Kapısı ise günümüz Irak’ın Hillah bölgesinde yer almaktadır. Bu üç yapı da dönemin yöneticisi Nebukadnezar tarafından yatırılmıştır.

Babiller Hakkında İlginç Bilgiler

Babil kelimesi Tanrı Kapısı anlamına gelmektedir.

Babiller haftayı 7 güne bölmüşlerdir.

Her ne kadar dünyanın yedi harikası içerisinde gösterilse de Babil’in Asma Bahçeleri’nin varlığı kesin olarak kanıtlanamamıştır.

Abaküs Babiller tarafından icat edilmiştir.

Astroloji konusunda oldukça ilerlemişlerdir.

12 Burç ilk defa Babil halkı tarafından ortaya atılmıştır.

Pi sayısını 3,125 olarak hesaplamışlardır.

İnsanların Cin vb. varlıklara evlenebildiğini savunmuşlardır. Hatta bu evlilikten doğan çocuklara Magi adını vermişlerdir.

60 tabanlı sayı sistemini kullanmışlardır.

Bugün sizlere geçmişte yaşamış bir uygarlık olan Babiller’den bahsettik. Anlamadığınız bir şey olursa bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

İlk Uygarlıkların neler olduğunu öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynakçalar

Babiller hakkında teorik bilgiler

Babillerin Tarihi hakkında

Babiller ile ilgili ilginç bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir