Trex Ne Kadar Hızlı? Trex’ten Koşarak Kaçabilir Miyiz?

Trex ne hızlı? Trex’ten koşarak kaçmak mümkün mü? Bu ve benzeri soruların belirtmek istediği şey aslında çok basit. Aslında, Trex gibi devasa bir büyüklüğe sahip olan ve oldukça popüler olan bir dinozorun ne kadar hızlı olduğudur.

Trex’ler yaşasaydı günümüzde bu şekilde gözükecekti.
Kaynak: HaberKurulu

Yukarıdaki soruya isterseniz hemen cevap verelim: 2007 yılında yayınlanan ve Dünya’nın en prestijli bilim oluşumlarından birisi olarak bilinen Kraliyet Cemiyeti bir rapor hazırlamıştır. Hazırlanan bu rapora göre bu sorunun cevabı kesinlikle “hayır”.

Dinozor biyomekaniği üzerinde detaylı çalışmalar yapan uzmanlar, Trex son derece hızlı bir hayvan görüşünü benimsemektedir. Ancak buna rağmen Trex, abartıldığı kadar bir hıza sahip değil… Çünkü 2007 yılından günümüze kadar yapılan modellemelerden de yola çıkarak Trex’in 6 ton değil 8 ton ağırlığında olduğu tespit edilmiştir.

Bu durum da, bu dev canavarları biraz yavaşlatmaktadır. Bununla birlikte sizlere varınız yoğunuzla koşarsanız bu canavardan kaçabilme imkanı da vermektedir. Çok ufak da olsa sizlere kaçmak için küçük bir pencere açıyor.

Uzun Zamandır Süren Tartışma

Trex gibi iki ayağı üzerinde durabilen, içlerinden kuşlarında evrimleştiği teropod dinozorların hızı çok uzun yıllardır tartışma konusu olmuştur. Tabii ki de daha ufak olanların hızları konusunda şüpheler de daha azdır.

Örneğin Deinonychus gibi raptorların müthiş derecede hızlara erişebildiklerini biliyoruz.

Fakat bu durum Trex’ler için geçerli olmayabilir. Çünkü Trex gibi dev boyutlara sahip canlılar göz önünde bulundurulduğunda işler karmaşıklaşıyor. Devasa cüsseleri ve uzun, iri kuyruklarıyla bu hayvanların yavaş olması gerektiği düşünülmekteydi.

Fakat yapılan biyomekanik analizlere göre bu hayvanlar sanıldığının aksine, büyük olmalarına rağmen, cüsselerine göre çok yüksek hızlara sahipler. Bir aralar Trex’lerin saatte 72.5 kilometre hıza çıkabildiğini gösteren yayınlar, belgeler bulunmaktaydı. Fakat yapılan araştırmalar bu hızda küçük bir değişikliğe gidilmesine olanak sağladı.

Nature tarzı dergilerde yayınlanan bu makalelerden bazıları Trex hızını 32.8 kilometreye kadar çekmektedir. Bu müthiş bir azaltmadır. Bu durum göz önünde bulundurularak, Trex’lerin 33-73 kilometre arası bir hıza sahip olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıdaki listede verilen bilgilere göz atalım.

  • Homo sapiens 7.9 m/s
  • Tyrannosaurus 8.0 m/s
  • Allosaurus 9.4 m/s
  • Dromaius 13.3 m/s

Bu sıralamada göze çarpan ilk şey kütlesi azalan canlının hızının ciddi bir şekilde artış göstermesidir. İkinci göze çarpan şey ise Trex’in hızının bizim hızımızdan sadece her saniyede 10 santimetre fazla olmasıdır. Buradan çıkarılacak sonuç ise gayet basittir. Eğer biz Trex ile yan yana gelip yarışa başlarsak yarışı 2’nci olarak bitireceğiz.

Olur da bir gün Trex görürseniz o sizi görmeden – ki büyük ihtimalle görecektir – var gücünüzle kaçın. Belki ondan kurtulmuş olursunuz.

Kaynakça

Çeviri Kaynağı: io9

Çağrı Mert Bakırcı, Bir Trex’ten Koşarak Kaçabilir Miyiz?, 05.02.2015, Evrim Ağacı, Alınma Tarihi: 06.04.2020, Alınma Yeri: Evrim Ağacı

Reklamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir